Три правила агроекономіки

В сільському господарстві агрономія йде пліч-о-пліч з економікою. Тому і сучасний аграрій – не тільки професійний агроном, а й зважений економіст. Звичайно, у кожного агровиробника є своє бачення розвитку та перспектив свого господарства. Хочу поділитися з вами тими постулатами, які будуть однаково корисні для всіх.

Правило №1. Виробничий цикл – це сівозміна, а не сезон. Сівозміна – це про агрономічний баланс, в якому менш маржинальні горох та ярий ячмінь забезпечують урожайність для високомаржинальних соняшника і ріпаку. Тому і прибуток слід розподіляти не за рік, а за повну сівозміну.

Правило №2. Агровиробництво – це бізнес, а не спорт. Як будь-який інший бізнес, він має бути рентабельним. Тому важливо орієнтуватися не на рекордний результат, а на врожай, який покриє витрати на виробництво і забезпечить виробнику привабливу маржу. Ріст урожайності слід розглядати тільки з точки зору інноваційності та покращення технологій, а не інтенсифікації виробництва.

Правило №3. Аграрій може і має управляти ризиками. Успіх агровиробництва в значній мірі залежить від зовнішніх чинників, серед яких – погодно-кліматичні умови, які повністю передбачити не можливо. Одне із рішень для управління ризиками в агро – це зважене портфоліо, яке здатне зменшувати вплив несприятливих умов. При чому мова тут не тільки про портфель культур, а й ретельно підібрані гібриди та сорти.

Саме тому портфель насіння озимого ріпаку NPZ Україна – це результат кропіткого підбору унікальних гібридів. В ньому передбачені рішення для різних строків сівби, з високою резистентністю до широкого спектру хвороб та шкідників, з високою морозостійкістю та посухостійкістю. Це перевірені роками та інноваційні гібриди, які в змозі нівелювати агровиробничі виклики, характерні для різних регіонів України.

Компанія NPZ Україна спеціально для журналу “ЗЕРНО”, квітень 2021 року.