Ярий ріпак – повноцінна культура сівозміни за умов дефіциту вологи

В цьому матеріалі ми поділимося досвідом аграріїв Київської області із вирощування ярого ріпаку, а також доводами, чому на дану культуру слід звернути увагу.

Ярий ріпак — це та культура, на якій потрібно рахувати прибутки в комплексі за три роки. Чому в комплексі? Тому що в перспективі одного року ярий ріпак може бути менш цікавий, ніж соняшник. Але якщо рахувати в комплексно, то після ярого ріпаку ви отримаєте гарний попередник під озимі зернові, а ще краще — під кукурудзу. Ярий ріпак дає значний час для накопичення вологи, що особливо важливо в сучасних кліматичних умовах.

Розглянемо приклад вирощування ярого ріпаку в 2020 році на базі господарства ПП «Росава-Агро», Київська область. Головний агроном даного підприємства використав комплексний підхід до формування сівозміни, описаний вище. Основна мотивація  — дефіцит вологи ґрунту.

Рішення для посіву ярого ріпаку прийшло не відразу. В господарстві планували озимий ріпак у 2019 році, але умов для посіву не було — опади були відсутні в літній період і ґрунт був занадто пересушений. Таким чином, в ПП «Росава-Агро» прийняли рішення про посів гібриду ярого ріпаку КУЛЬТУС КЛ компанії NPZ на площі посіву 96 га за технологією, описаною нижче.

Технологія вирощування гібриду ярого ріпаку КУЛЬТУС КЛ, використана ПП «Росава-Агро» в 2020 році

Попередником виступав ярий ячмінь, після його збирання було внесено під лущення стерні 100 кг/га Сульфату Амонію. Після часткового проростання падалиці ярого ячменю було внесено 180 кг/га комплексного добрива NPK+S (8:19:29+3) і зроблено оранку. Так, як ґрунт мав дуже малий запас вологи, то після оранки відразу зробили культивацію для того, щоб розбити грудку. Як раніше було сказано, поле планувалось засіятись озимим ріпаком.

Навесні перед посівом було проведено культивацію і під неї було внесено 150 кг/га Аміачної Селітри. Висівали гібрид КУЛЬТУС КЛ технології Clearfield з нормою висіву 850 тис. насінин на гектар. Норму висіву вирішили збільшити від рекомендованої тому, що посів проводили в першій декаді квітня. Після отримання сходів ярого ріпаку були помічені сходи дводольних бур’янів. Цю проблему зняли препаратом Нопасаран в нормі 1,2 л/га. Після внесення гербіциду через 10 днів було прийнято рішення зробити підживлення ярого ріпаку Аміачною Селітрою в нормі 100 кг/га. Всі перелічені норми добрив вказані у фізичній вазі.

На фото: Гібрид ярого ріпаку КУЛЬТУС КЛ, ПП «Росава-Агро», Київська область, 2020 рік

Після проведення підживлення, коли рослини досягли приблизно висоти росту 20 см було внесено фунгіцид з д.р. Тебуконазол(250г/л) в нормі 1 л/га. Даною діючою речовиною провели захист від хвороб, а також частково спровокували рослини ярого ріпаку до бічного галуження. І в нас це вдалось, оскільки даний гібрид ярого ріпаку дуже добре реагує на ріст регуляцію і гілкується. Також до даного фунгіциду ми обов’язково додали 0,5 л/га Бору(150 г/л) та звичайний інсектицид з д.р. Альфа-Циперметрин(100г/л) в нормі 0,15 л/га.

У фазу повної бутонізації перед цвітінням було використано інсектицид з д.р. Хлорпірифос (500г/л), Циперметрин (50г/л) в нормі 0,6 л/га щоб максимально забрати прихованохоботника, квіткоїда та першу хвилю капустяної молі, яка мігрувала з посівів озимого ріпаку.

NPZ Україна для журналу “Агроном”, лютий 2021